Charakterystyka i zastosowanie dronów z kamerami

Już dawno minęły czasy, w których drony mogliśmy zobaczyć jedynie w filmach o przyszłości. Dzisiaj na taki sprzęt może pozwolić sobie prawie każdy. Drony mogą służyć tylko do zabawy. Mogą również być używane w różnych zawodach, jak na przykład pośrednik sprzedaży nieruchomości. Wielu ludzi za pomocą tych latających maszyn nagrywa filmy. Im lepszy sprzęt, tym większa szansa na nagrania o jakości profesjonalnej.

Jaki dron będzie najlepszy do filmowania?

Aby odpowiedzieć na to pytania, niezbędne jest ustalenie kilku faktów. Jedno z najważniejszych pytań, jakie musimy sobie zadać przed zakupem latającej maszyny brzmi: “Do jakiego celu potrzebujemy dron?”
Jeśli Nie mieliśmy wcześniej styczności z takim sprzętem, warto powstrzymać się przed zakupem drogiego modelu. Lepszym rozwiązaniem będzie nabycie tańszego, nawet bez kamerki, tylko po to, aby nauczyć się latać. Szkoda byłoby rozbić drogą maszynę.
Kiedy już nabędziemy pewne umiejętności, i poczujemy się pewnie za sterami, możemy rozpocząć wędrówkę po sklepach, które w ofercie będą miały lepsze modele. Tutaj znowu warto zatrzymać się na chwilę, i pomyśleć nad zastosowaniem naszego przyszłego dronu. Osoby, którym zależy tylko na rekreacyjnym lataniu po okolicy, bądź tym, dla których dron będzie robił zdjęcia i filmy na potrzeby rodzinnego albumu, nie muszą wydawać wielkiej kwoty. Do takich celów nie trudno znaleźć w miarę dobry sprzęt za niewielką kwotę. Średniej jakości zdjęcia i filmy zrobimy wydając maksymalnie 500 złotych. Jeśli natomiast dron ma przyczynić się do rozwoju firmy, a jego zastosowanie będzie głównie na polu zawodowym, oszczędzanie na sprzęcie może się nie opłacić. W takim wypadku lepiej zasięgnąć porady osoby kompetentnej i wybrać drogi, ale profesjonalny sprzęt. Tutaj ceny mogą się wahać od 2 tysięcy w górę.
Należy pamiętać, że dobry dron, to nie wszystko. Należy również zapoznać się z parametrami sprzętu do nagrywania oraz jakością urządzenia stabilizującego. Nawet najlepszy dron nie nakręci wysokiej jakości filmu, jeśli nie będzie miał czym. Ponieważ podczas latania dron przechyla się na boki, a jego silnik wibruje wprowadzając całość w drgania, kamera filmująca musi być odpowiednio umocowana. Do tego celu służy tak zwany gimbal, czyli specjalne ramię z trzema osiami obrotu. Każdą oś obrotu taki gimbal koryguje dokładnie takim samym ruchem jak nachylenie dronu, tylko w przeciwną stronę. Dzięki temu nagrywany obraz może być stabilny i pozbawiony drgań. Gdyby nie gimbal, materiał przypominałby filmy kręcone przez biegnącego operatora. Dlatego warto zapoznać się z parametrami również takiego ramienia mocującego, zanim zdecydujemy się na sfinalizowanie zakupu.

Co należy wiedzieć przed rozpoczęciem przygody z dronem?

Każdy, kto zamierza latać dronem i filmować przestrzeń powinien zapoznać się zasadami bezpieczeństwa. W większych modelach śmigła są na tyle duże, że mogą podczas pracy bardzo skaleczyć, a w niektórych przypadkach nawet obciąć palec. Drony do filmowania w większości wypadków mają mocniejsze śmigła. Jest tak, ponieważ muszą unieść siebie i sprzęt filmujący w powietrze.
Pamiętajmy, że nie wszędzie można latać. Mapę, która określa rejony wykluczone dla dronów znajdziemy na stronie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. W okolicach lotnisk latanie dronem jest surowo zakazane. Również nie powinniśmy wybierać tego rodzaju rozrywki nad ruchliwymi ulicami oraz w miejscach zaludnionych.
Jeżeli zamierzamy świadczyć odpłatne usługi filmowania naszym dronem, pamiętajmy że jest to dozwolone tylko wtedy, gdy posiadamy specjalną licencję operatora drona.

Gdzie drony do filmowania znajdują zastosowanie?

Drony z kamerami są przede wszystkim wykorzystywane przez wojsko do zadań militarnych. Jednak odkąd stały się bardziej dostępne dla przeciętnego obywatela, pomagają również w wielu innych dziedzinach zawodowych. Maszyny te świetnie odnajdują się w marketingu i reklamie. Również coraz częściej wykonują zdjęcia i filmy z perspektywy lotu ptaka dla sprzedawców nieruchomości. Co ciekawe nawet w ofercie fotografii okazjonalnej, jak np. ślubna, możemy znaleźć materiały kręcone z dronów.

Leave a Reply